Kavaldunyasi

kaval dünyası, , , na hoş, , , geldiniz...
 
AnasayfaSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 Muammer KETENCOĞLU

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Kaval Dunyasi
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 124
Kayıt tarihi : 16/08/07

MesajKonu: Muammer KETENCOĞLU   Çarş. Ekim 17, 2007 6:41 am

Muammer KETENCOĞLU


1964 yılında, İzmir'in Tire ilçesinde doğdu. Müzik eğitiminin temelleri ilk ve ortaokul yıllarında körler okulunda atıldı. Enstrümanlar içinde en duyarak ve severek çaldığı akordeonu seçti.

1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde başladığı eğitimi sırasında değişik ülkelerin halk müziklerine ilgi duydu. Başlangıçta, çağdaş Yunan müziği; Laiko ve Rebetiko ile tomurcuklanan bu ilgi, yıllar içinde genişleyerek Balkan ve Batı Anadolu müziği ağırlıklı bir temele oturdu.

HALK MÜZİĞİ ARŞİVİ
Özellikle 1989'dan sonra, folklor araştırmaları üzerine yoğunlaştı. Akademik nitelikli olmaktan çok, dikkatli bir araştırmacı duyarlılığıyla yürüttüğü bu çalışmalar, hem kendi repertuarını zenginleştirdi, hem de dünyanın dört bir yanından müzik ve belge içeren çok kapsamlı bir arşivin temellerini oluşturdu. Sanatçının yirmi yıldır tüm dünyadan geleneksel müzikleri içeren özel Lpler, kitaplar ve Cdler toplayarak oluşturduğu özel ve büyük bir kütüphanesi vardır.

ALBÜMLERİ VE YAYINLADIĞI SEÇKİLER
1993 yılından beri Kalan Müzik bünyesinde pek çok çalışma gerçekleştirdi. 1993'de eski ve yeni Rumca şarkılardan oluşan ilk albümü; Sevdalı Kıyılar; Latremmena Akroyalia yayınlandı.

1994 ve 1996'da iki Rebetiko seçkisi olan; Rebetika ve Rebetika II; İzmir ve İstanbul'dan Yıllanmış Şarkılar, ayrıca 1995'de köklerini geleneksel Doğu Avrupa Yahudi müziğinden alan Klezmer tarzından örneklerin yer aldığı Klezmer Müziğinin Öncüleri başlıklı seçki, yine 1995'de Halklardan Ezgiler başlığıyla her kasette bir ülke ya da bölgenin halk müziği geleneğini en saf örnekleriyle biraraya getiren Ermenistan Halk Müziği, Azerbaycan Halk Müziği, Gürcistan Halk Müziği (İberya Özkan'ın katkılarıyla) Orta Asya Türki Cumhuriyetlerden Halk Müziği isimleriyle dört kasetten oluşan bir antoloji yayınladı;

2001 Nisan'ında Ketencoğlu, bir çocukluk düşü olan Karanfilin Moruna, Anadolu Zeybekleri'ni yayınladı. Ketencoğlu'nun 1980'lerden beri çok yakın dost olduğu seçkin müzisyen Cengiz Onural ile beraber kaydettiği bu albüm; hem zeybek müziğinin hayat bulduğu iki ülke Türkiye ve Yunanistan'ın müzik geleneklerini harmanlayan bir deneme, hem de kitapçığındaki dokümanlar ve katkıda bulunan müzisyenler açısından bir belgesel yapıt niteliği taşıyor.

2001 Eylül'ünde yayınlanan Ayde Mori ise Bir Balkan Yolculuğu Grubu'nun 1997- 2000 yılları arasında oluşturduğu geniş repertuardan bir seçkidir.

İKİ MÜZİK TOPLULUĞU
Ketencoğlu 1997 yılından beri kendi kurduğu iki toplulukla iki ayrı müzik alanında çalışmalarını sürdürmektedir:

MUAMMER KETENCOĞLU VE ZEYBEK TOPLULUĞU
Ege’nin ortak müzik geleneğini sahneye taşıyan topluluk yedi müzisyenden oluşuyor: Müzik yönetmeni, besteci, akordeon ustası ve şarkıcı Muammer Ketencoğlu; gitarist, besteci ve aranjör Cengiz Onural, kemancı ve şarkıcı Mithat Arısoy, udi Erdem Şentürk, vurmalılarda Rahmi Göçmen ve şarkıcılar İvi Dermancı ile Stelio Berber. Batı Anadolu’dan Türkçe ve Rumca zeybekler, halk türküleri ve İzmir tarzı rebetiko örnekleri seslendiren topluluk 2003 yılına dek rebetiko müziği icra eden Kompania Ketencoğlu adıyla tanınmakta idi.

İstanbul, Ankara, İzmir özellikle de Ege kıyılarında birçok konser veren topluluk ayrıca Yunanistan'da; Atina, Selanik, Trikala, Veria, İskeçe, Gümülcine, Midilli ve Girit, Almanya'da; Berlin, Bielefeld, Frankfurt Fransa'da; Paris ve Metz şehirlerinde çeşitli festivallere katıldı; 2004 yılında Brüksel Güzel Sanatlar Sarayı BOZAR’da sahne aldı.

BİR BALKAN YOLCULUĞU
Bir Balkan Yolculuğu topluluğu Türkiye Trakyası'ndan, Çek Cumhuriyeti'ne kadar geniş bir coğrafyadan halk türkülerini en saf haliyle yorumlamaktadır. Sanatçının çeşitli dünya müziklerine yaptığı arayış dolu yolculuklar 1993- 1997 yılları arasında gerçekleşen Yeryüzünün Yedi Rengi deneyimiyle zenginleşerek zamanla açık bir Balkan müziği tercihi haline geldi. Bir Balkan Yolculuğu, Bulgaristan Trakyası’nın en tanınmış şarkıcılarından Penka Pavlova ile 1997'de gerçekleştirilen küçük bir turneden sonra, Türkiye'nin pek çok şehrinde, Kıbrıs, Hollanda, Belçika, Bulgaristan, Makedonya, Almanya , İsrail ve Yunanistan'da pek çok konser verdi. Brenna MacCrimmon ve Cevdet Erek’in topluluktan ayrılmaları üzerine Bir Balkan Yolculuğu, müzik yönetmeni, akordeon ustası,şarkıcı Muammer Ketencoğlu; şarkıcı, mandolinci Sumru Ağıryürüyen; klarinet ustası Aytunç Nevzat Matracı ve vurmalı çalgılarda Rahmi Göçmen ile 2000 yılından bu yana yoluna devam etmektedir.

DİĞER SANATÇILARLA İŞBİRLİĞİ
Sanatçı 1993'den 1997'ye dek, kendisinin de yer aldığı ve her yıl yeni bir repertuarla yinelenen "Yeryüzünün Yedi Rengi" adıyla, amatör ve profesyonel birçok müzisyeni bir araya getiren, geniş katılımlı konserler düzenledi. 1996'da İvi Dermancı'yla birlikte önce Yunanistan'ın Livadya şehrinde, daha sonra da Atina'da büyük usta Mikis Theodorakis'le aynı sahneyi paylaştı.

1996-1998 yılları arasında sanatçı Şükriye Tutkun'la yurtiçi ve yurtdışında pek çok etkinliğe, radyo ve televizyon programına katıldı. 1997 ve 2002 tarihlerinde iki kez Kıbrıs Rum Kesimi'nde düzenlenen barış konserlerinde yer aldı.

1997-2000 yılları arasında tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz ve şarkıcı Sema'yla; Seyyan Hanım Tangoları ve Cahit Irgat Şiirleri başlıklı deneysel bir proje gerçekleştirdi.

2001-2002 kış sezonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi için her ay farklı ve özel konuklarla belli bir geleneksel müzik temasını incelediği "Yüzyılların Mirası; Muammer Ketencoğlu'yla Müzik Yolculuğu" etkinliğini gerçekleştirdi.

Sanatçı ayrıca müzik anlayışını paylaştığı birçok müzisyen dostuyla, gerek doğrudan geleneksel müzik; gerekse köklerini geleneksel müzikten almakla birlikte yeni arayışlara açık çeşitli müzik türlerindeki ortak çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle; Neyzen Aziz Şenol Filiz ve Tamburi Birol Yayla'nın kurduğu Yansımalar , Cengiz Onural'ın İncesaz topluluğu ve Laz müzisyen Birol Topaloğlu ile yaptığı çalışmaları bu çerçevede belirtmek gerekir. Sanatçı, TRT halk müziği sanatçısı Gülcan Kaya ile zaman zaman Anadolu’nun her yanından türküler seslendirdikleri resitaller de vermektedir.
Sanatçı stüdyo müzisyeni olarak pek çok profesyonel kayda akordeonuyla renk verdi.

RADYOCU KİMLİĞİYLE KETENCOĞLU
Ketencoğlu, 1993 yılından bu yana birçok özel radyo istasyonunda, bütün dünyadan halk müziklerinin tanıtımına yönelik radyo programları hazırlayıp sundu. 1995 Kasım'ında kuruluşundan bu yana Açık Radyo 94.9'da, merkezine Balkan Müziğinin yerleştiği "Tuna'nın Beri Yanı" adlı haftalık programı hazırlayıp sunuyor. Tuna'nın Beri Yanı her Çarşamba 13:00-14:00 saatleri arasında yayınlanmaktadır. 2004’TE Belçika’da Radyo Klara’da Türk halk müziği programları sunan sanatçı Polonya radyosu olan Radio Bialystok’ta 2004’ten bu yana zaman zaman hazırladığı Turk halk müziği programlarını sunmaktadır.

BELGESELLER, FİLM VE OYUN MÜZİKLERİ
Sanatçı araştırmacı kimliğiyle pek çok belgesel filmde bilgilerini ve görüşlerini izleyiciyle paylaştı. Bunlardan bazıları; Adela Peeva’nın yönettiği Üsküdar şarkısının kökeni araştıran Bu Şarkı Kimin? ( Whose is this song?) adlı belgesel, Nefin Dinç’in yonetmenliğini yaptığı kısa Rebetiko tarihini yansıtan belgesel, Yunanlı yönetmen Yorgos Zervas’ın çektiği İzmir’in ve İstanbul’un Müziği adlı belgesel ve Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunca sekiz bölüm olarak çekilen Tarihin Kıyısında Suriçi belgeselidir. Ketencoğlu Alman WDR Televizyonu tarafından yapılan göç konulu iki ayrı belgesele de konuşmacı olarak katıldı. Bazı uzun metrajlı ( Sır Çocukları, Sokaktaki Adam gibi) filmlerde de müzik danışmanı, müzisyen ve oyuncu olarak yer aldı. Pek çok film ve televizyon dizisinde Ketencoğlu’nun akordeonu duyuldu.
Muammer Ketencoğlu, Ankara Devlet Tiyatrosu’nca Ekim 2005’te sahnelenmeye başlayan ve nüfus mübadelesine değinen Sevgili Hayat adlı oyunun müziklerini yaptı.

ULUSLARARASI MÜZİK KARİYERİ
Ketencoğlu, geleneksel müzik alanında dünya ölçüsünde oluşturduğu kariyeri ile uluslararası düzeyde aranan bir sanatçı haline gelmiştir. “Ayde Mori” albümünden Jarnana adlı şarkısı, dünyadan geleneksel müzikleri derlemelerde sunan Rough Guide dizisinin bir parçası olarak 2003 yılında “The Rough Guide To The Balkans” adlı seçkide yer aldı. Kıbrıs’ta yürütülen barış çabalarıyla bağlantılı olarak Olive Tree Music tarafından 2004’te İngiltere’de yayınlanan ve çeşitli ülkelerden sanatçıların birer eserle katıldığı “Cyprus Thing” adlı albümde Muammer Ketencoğlu da Mağusa Limanı adlı türküyle yer aldı. Aynı yıl sanatçı Polonya’da Radyo Bialystok, Belçika’da da Radio Klara için Türk halk müziği programları hazırlayıp sundu.

11-18 Ağustos 2005 tarihleri arasında dünyanın seçkin Klezmer topluluklarından Brave Old World tarafından Almanya'nın Weimar şehrinde "Crossroads İstanbul to New York" adıyla düzenlenen atölye çalışmasına eğitmen olarak davet edildi. Etkinlikte Türk-Yunan ve Klezmer geleneklerinin üçlü etkileşimi, benzerlik ve farkları irdelendi. İlk kez 2000 yılında katıldığı bu projede 2005 yılında Brave Old World ( Alan Bern, Michael Alpert, Kurt Bjorling, Stuart Brotman) topluluğunun yanısıra ünlü araştırmacı- müzisyen Zev Feldman, Amerikalı kemancı Steven Greenman , Yunanistan’dan tanınmış kemancı Kyriakos Gouventas ile gitarist Yannis Alexandris ve Hollandalı akordeoncu Sanne Möricke ile birlikte eğitmen kadrosunda yer aldı.

Ketencoğlu, 19-29 Ağustos 2005 tarihleri arasında, Brezilya’nın Sao Paulo kentinde konserler vermek üzere oluşturulan Akdeniz Orkestrası’na davet edildi. Müzik yönetmenliğini Brezilyalı müzisyenler Magda Pucci, Livio Tragtenberg ve Carlinhos Antunes’in üstlendiği 23 müzisyenden oluşan bu uluslararası orkestrada Muammer Ketencoğlu müzik danışmanı, akordeoncu ve şarkıcı olarak yer aldı. Çeşitli Akdeniz ülkelerinden gelen müzisyenler ile Brezilyalı müzisyenlerin oluşturduğu bu orkestra Sao Paulo’da üç konser verdi.

Uluslararası medyada Ketencoğlu:

100% Türk klezmeri [ Jerusalem Post, Billboard 23- 29 Eylül 2005, Barry Davis]
Yunan Gazetesi Elefterotipia’da üç kez [20/09/2002; 7 - 18/01/2004; 10/09/2005]
İstanbul’da birşeyler oluyor [International Herald Tribune, 2004, Miltiadis Polyviou]
Rebetika – İstanbul’dan Yunan müziği [17 Ekim 2004, Franz L Kessler]
Ayde Mori [ Froots Magazine No: 229, Temmuz 2002, Chris Williams]
Anadolu Zeybekleri [ Froots Magazine, Ocak 2002, Chris Williams]

Müziğin alabildiğine ticarileştiği günümüzde, müzisyenin seçtiği türün, öncelikle kendi zihinsel beklentilerine denk düşmesi gerektiğine inanan Muammer Ketencoğlu'nun, her zaman severek yorumladığı müzik, yine Anadolu, Yunan ve Balkan müziğidir.
BAZI YURTDIŞI KONSERLERİ

2007 Atina Festivali, Scholieon- Atina, YUNANİSTAN

2007 India International Center- Yeni Delhi, HİNDİSTAN

2007 De Centrale- Gent, BELÇİKA

2006 Interkulttheater- Viyana, AVUSTURYA
2005 New Cameri Theatre, 2 konser- Tel Aviv, İSRAİL
2005 3 konser- Girit, YUNANİSTAN
2005 Sesc Theatre, Orquestra Mediterranea ile 3 konser- Sao Paolo, BREZİLYA
2005 Kemnade International Festival, Wasserburg Haus- Bochum, ALMANYA
2004 Palais Des Beaux- Art- Brüksel, BELÇİKA
2004 Neopolis Balkan Festival- Selanik, YUNANİSTAN
2004 Vlasti Village Balkan Festival- Kozani, YUNANİSTAN
2003 Bobigny Theater, Orient Express Project- Paris, FRANSA
2002 Tsitsanis Days- Trikala, YUNANİSTAN
2002 Peace Activity- Nikosia, GÜNEY KIBRIS
2001 Neapolis Balkan Festival- Selanik, YUNANİSTAN
2001 Arda Festival- Orestiada, YUNANİSTAN
2000 Bretiny- Paris, FRANSA
2000 Plovdiv, BULGARİSTAN
2000 Üsküp, MAKEDONYA
2000 Komotini, YUNANİSTAN
2000 Herder Kirche- Weimar, ALMANYA
1999 Dialog Festival- Berlin, ALMANYA
1999 Berliner Philharmonie- Berlin, ALMANYA
1999 Public Performance- Xhanti, YUNANİSTAN
1998 Haus Der Kulturen Der Welt- Berlin, ALMANYA
1998 Zürih, İSVİÇRE
1998 Film Festival- Rotterdam, HOLLANDA
1997 Institute Du Monde Arabe, Turquie Plurielle- Paris, FRANSA
1997 Asia Minor Night- Veria, YUNANİSTAN
1997 Lesvos, YUNANİSTAN
1997 Peace Activity- Nikosia, GÜNEY KIBRIS
1996 with Mikis Theodorakis- Atina, YUNANİSTAN
1996 with Mikis Theodorakis- Livadia, YUNANİSTAN
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://kavaldunyasi.yetkin-forum.com
 
Muammer KETENCOĞLU
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Kavaldunyasi :: Arşiv :: Sanatçılar-
Buraya geçin: