Kavaldunyasi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kavaldunyasi

kaval dünyası, , , na hoş, , , geldiniz...

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ton değişimi

2 posters
YazarMesaj
foofbob

ton değişimi Empty
MesajKonu: ton değişimi   ton değişimi EmptyÇarş. Ara. 19, 2007 2:03 am

kavalda normal tondan ince tona geçişleri düzgün bir şekilde yapabiliyorum. fakat en kalın tondan(buğulu ton) normal tona geçiş yapamıyorum. yani çaldığım parçada en kalın tondaki notalar yetmeyip bir ince tona geçmem gerektiğinde o uygun sesi bulamıyorum. ne yapmam lazım.
bir de hareketli parçaları çalmakta zorlanıyorum. hareketli parça çalmak için bir püf noktası var mı yoksa tamamen ne kadar antrenman yaptığınla mı ilgili.
nefes yetiştirmede de problemim var. devamlılığı sağlayamıyorum. nefesim bittiğinde kesip derin bir nefes alıyorum. sık sık durup az az nefes alsam mı daha iyi olur yoksa uzun çalıp derin nefes alsam mı?

son olarak bir kaç yerde uzun ve üstünde 10-15 delik olan (tam sayısını bilmiyorum) kaval gördüm bunların özelliği nedir.
Kaval Dunyasi
Admin
Kaval Dunyasi

ton değişimi Empty
MesajKonu: Geri: ton değişimi   ton değişimi EmptySalı Ara. 25, 2007 10:31 am

foofbob demiş ki:
kavalda normal tondan ince tona geçişleri düzgün bir şekilde yapabiliyorum. fakat en kalın tondan(buğulu ton) normal tona geçiş yapamıyorum. yani çaldığım parçada en kalın tondaki notalar yetmeyip bir ince tona geçmem gerektiğinde o uygun sesi bulamıyorum. ne yapmam lazım.
bir de hareketli parçaları çalmakta zorlanıyorum. hareketli parça çalmak için bir püf noktası var mı yoksa tamamen ne kadar antrenman yaptığınla mı ilgili.
nefes yetiştirmede de problemim var. devamlılığı sağlayamıyorum. nefesim bittiğinde kesip derin bir nefes alıyorum. sık sık durup az az nefes alsam mı daha iyi olur yoksa uzun çalıp derin nefes alsam mı?

son olarak bir kaç yerde uzun ve üstünde 10-15 delik olan (tam sayısını bilmiyorum) kaval gördüm bunların özelliği nedir.

ilk birinci soruna cevap veriyim. kavalın bütün deliklerini kapatıp EN pes tondan orta ve ince tonlara doğru üfleyerek geliştirebilirsin zamanlada geçişlerde sorun kalmaz.
hareketli parçaları çalmak için bol bol egzersiz yapman lazım parmaklarının hızlanması için bir ara ben parmaklarımı sıkması için lastik bağlamıştım zorlu oluyo ama bence yararlı oluyo bu teknik.
nefes konusunda da Dİyafram çalışmaları etkili olur dostum. yani ciğerden değilde diyaframdan aldığın nefes yakında koyarım buraya çalışma örnekleri veya www.muzikdersi.com sitesinde yararlı bilgiler var oradanda bakabilirsin birde şöyle bir çalışma yapabilirsin uzun uzun üfleyerek de geliştirebilirsin. Nefes alma şarkıyaa göre değişebilir onun için kesin bişey söyleyemem.
o bahsettiğin kavalı ben hiç görmedim belki başka bir arkadaş biliyordur.
umarım yardımcı olabilmişimdir.
https://kavaldunyasi.yetkin-forum.com
foofbob

ton değişimi Empty
MesajKonu: Geri: ton değişimi   ton değişimi EmptyPaz Ara. 30, 2007 12:26 pm

hocam cok saol. pes ve orta tonun kullanıldığı bir türkünün videosu elinde varsa yayınlarsan sevinirim.

ton değişimi
1 sayfadaki 1 sayfası